| UAC-P112-AF40-W | ||||||||
| Camera | ||||||||
| Max Resolution | 2 MP | |||||||
| Sensor Size | 1/2.9" CMOS | |||||||
| Min. Illumination | 0.005 lux (F1.6, AGC ON) 0 lux (white light on) | |||||||
| Lens | ||||||||
| Focus | 4.0 mm | |||||||
| Lens Mount | M12 | |||||||
| Angle of View (H) | 83.8° | |||||||
| Angle of View (V) | 42.7° | |||||||
| Angle of View (D) | 100.1° | |||||||
| Illuminator | ||||||||
| Illuminator Number | Eight white-light illuminators | |||||||
| Illumination Distance | 30m | |||||||
| Lifetime | ≥ 20000 hours | |||||||
| Video | ||||||||
| Resolution | 1080P: 1920(H)×1080(V) 720P: 1280(H) ×720(V) | |||||||
| Shutter Time | PAL: 1/25s-1/50000s, NTSC: 1/30s-1/50000s | |||||||
| Image | ||||||||
| Exposure Mode | Four modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR | |||||||
| Day/Night | 24/7 color images | |||||||
| Digital Noise Reduction | 2D/3D | |||||||
| White Balance | Two modes: Auto (default), Manual | |||||||
| WDR | DWDR | |||||||
| Flip | Supports 180°horizontal flip, 180°vertical flip | |||||||
| Digital Defog | Support | |||||||
| PTZ | ||||||||
| Pan Range | 0° to 345° | |||||||
| Pan Speed | 1° to 40°/s | |||||||
| Tilt Range | 0° to 90° | |||||||
| Tilt Speed | 1° to 30°/s | |||||||
| Number of Presets | 32 | |||||||
| Control Mode | 485/BNC | |||||||
| Patrol | N/A | |||||||
| Baud Rate | 9600 bps/4800 bps/2400 bps/1200 bps | |||||||
| Interface | ||||||||
| Power Interface | 5.5 mm Power Interface | |||||||
| Video Output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS | |||||||
| RS485 | Support | |||||||
| Operating Environment | ||||||||
| Temperature | -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉) | |||||||
| Humidity | ≤ 95% RH (non-condensing) | |||||||
| Surge Protection | 4 KV for power, 4 KV for video output interfaces, 6 kV for RS485 interface | |||||||
| Ingress Protection | IP66 | |||||||
| General | ||||||||
| Power | DC 12 V ± 25% | |||||||
| Power Consumption | MAX 8.5W | |||||||
| Mount | Wall Mount, Pendant Mount | |||||||
| Dimensions | Φ118mm*190mm (diameter*height) | |||||||